Gradnja in botanika

Imamo jo! Rastoče hiše v gradbeni botaniki

Običajno arhitekti in inženirji uporabljajo “mrtve” materiale za svoje stavbe, kot so jeklo, beton ali steklo. Ti materiali se uporabljajo za ustvarjanje statičnih struktur. Na drugi strani pa je gradbena botanika: združuje žive in nežive gradbene elemente. Sčasoma rastline vse bolj prevzemajo večino sistema. Ta ideja nikakor ni nova. V tem članku boste spoznali zgodovino in vizijo, ki stoji za gradbeno botaniko in kateri konkretni primeri uporabe že obstajajo.

OpenBIM

OpenBIM se širi kot še nikoli do leta 2020. Format sodelovanja BIM (BCF) bo v tej novi osrednjega pomena, saj omogoča izmenjavo besedilnih komentarjev, posnetkov in drugih vprašanj med udeleženci projektov zunaj ravni modela IFC. To pomeni povsem novo raven preglednosti in zbranosti – nič več vam ni treba nadzorovati projektov po e-pošti!

BIM in AI

Še vedno je v povojih, toda prve aplikacije umetne inteligence v povezavi z BIM naj bi se v resnici začele izvajati že leta 2020. Projekt AI (umetna inteligenca) izpolnjuje BIM, ki ga financira zvezno ministrstvo za gospodarstvo in tehnologijo, temu cilju sledi na področjih načrtovanje gradnje, načrtovanje zaporedja gradnje, avtomatizacija lokacije in faza obratovanja. Glavni cilj je avtomatizirati in pospešiti ponavljajoče se delovne procese v vsakem projektu z uporabo AI.

Digitalni dvojček

Glede na vse večjo uporabo metode BIM bo tako imenovani “digitalni dvojček” v letu 2020 vse bolj postajal tudi v središču AEC. Ta digitalni dvojček je praktično slika stavbe, ki je nastala na osnovi BIM. Fazo načrtovanja je nenehno obogatena s posodobljenimi informacijami skozi celoten življenjski cikel stavbe. Ta baza podatkov vsebuje vrednosti o gradnji stavb, fiziki stavbe in energijskem obnašanju pod vplivom zunanje klime, rabi stavb ter nadzoru in uravnavanju komponent TGA. Simulacije digitalnega dvojčka skupaj z izmerjenimi vrednostmi stavbe med drugim omogočajo napovedi sprememb v sami zgradbi ali v njeni uporabi.

gradbena botanika

Avtomatizacija oblikovanja

V preteklosti je idealen dizajn zahteval navdih, izračun in morda veliko poskusov in napak. Vendar sodobna tehnologija oblakov zdaj odpira povsem nove možnosti za doseganje popolnosti v obliki in funkciji. Zahteve, na primer za določeno komponento, se lahko parametrično zapišejo v generativna orodja, na podlagi katerih te aplikacije ustvarijo množico možnih oblik, ki jih lahko izberemo po svojem okusu. Ta digitalna revolucija proizvodne industrije, imenovana Design Automation, bo postala vse pomembnejša tudi v AEC sektorju leta 2020.

“BIM4Fabrication”

Danes lahko 3D modeli razpolagajo z vsemi informacijami, ki jih potrebujejo za gradnjo stavbe. Ideja o uporabi teh podatkov za izdelavo stavb neposredno s strojem in s tem hitrejše, cenejše in bolj nežne materiale je očitna – in nikakor ne nova. Ali s 3D-tiskanjem, CNC rezkanjem ali ročnimi roboti – poti od stroja do stroja do hiše so številne in jih že nekaj let eksperimentalno raziskujejo ali celo izvajajo kot poslovni model. Za leto 2020 pričakujemo nove, izboljšane tehnologije in širšo uporabo “BIM4Fabrication”.

BIM in upravljanje s sredstvi

Dejstvo, da je načrtovanje in gradnja boljša z BIM kot brez BIM, je zdaj v AEC industriji soglasje. Ogromna prednost je v obsežni zbirki podatkov, ki se posodablja v celotnem življenjskem ciklu in je tako osnova za optimalno delovanje. Podatki o materialih, sestavnih delih, lastnostih izdelkov in sistemih predstavljajo ogromno dodano vrednost, ki jo bo upravljanje s sredstvi bolj uporabno kot kdajkoli prej.